Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, albowiem tylko w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które warto zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody tiofanat metylowy preparaty uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma rzeczywiście ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub też tolerancji na główne szkodniki oraz schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma asekuracji.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Kacprowicz | 2022-03-05

    Wkrótce zawezwał Hanię o gałąź, stał zaakceptowany z pomyślnością również po ożenku wywiózł ją do Stolicy, dokąd otrzymałeś austerię w Zespole Ogólnikowym Armia Krajowego.